Andy Schleck triumferer på Galibier etter fet angrep

COL DU GALIBIER, 21. juli 2011 (Bicycling.com/AFP) - Andy Schleck brølte seg til seier på den historiske 18-etappen med den høyeste noensinne i Tour de France historie her på torsdag. Men Luxembourgerens bud på den overordnede lederen ble torturert av Thomas Voeckler. Den franske rytteren satte en vellykket innsats for å beholde den gule trøyen på den straffeende andre av tre dagers ridning i Alpene, og krysset 2,645 meter Col du Galibier toppmøtet i femte.

Schleck, som begynte dagen 2 min 36 sek bak Voeckler, spilte stor med et soloangrep på Izoard og avsluttet det på den elendige 23 km klatre opp Galibier, og han rundet den siste bøyningen med gult i hans grep. Men Voeckler gnisset tennene for å holde seg på ledelsen innen 15 sek.

Schlecks bror, Frank, tok andre i scenen for å være tredje i den generelle posisjonen, 1:08 adrift, med australske Cadel Evans, tredje til å krysse linjen, 1:12 av ledelsen i fjerde.

Elvisens makt var ikke med Alberto Contador på etasje 18. (James Startt)
Alberto Contador, som byttet for en fjerde påfølgende tittel, var dagens største tapere. Spanjeren startet på den tøffe 200.5km løp i sjette, 3:15 av tempoet, men droppet tilbake til syvende til å ligge 4:44 bak Voeckler etter at han ikke klarte å holde flippene med sine viktigste gule jersey-konkurrenter i sluttkilene.

Det kan godt være kampen for den kontroversielle Saxo Bank-rytteren, men for Evans er det fortsatt veldig mye spill på, med fredagens sluttdag i Alpene for å komme og lørdagens nest siste 20. etappen av gangen. Andy Schleck kom på toppen av Galibier, som først kjennetegnet i Touren i 1911, med en 2:07 fordel på sin bror Frank, med Evans 2:15 tilbake.


Steg 18's klatring av Galibier var den høyeste noensinne toppmøtet i Tour de France. (James Startt)

Forklarer hvorfor han hadde gått for å bryte scenevinneren, sa: "Jeg vil ikke fullføre fjerde i Paris, og jeg sa til meg selv: Jeg skal risikere alt, det vil fungere, eller det vil mislykkes." Det er slik jeg er. Jeg er ikke redd for å miste. Og hvis beina mine så vondt ut, visste jeg at de andre ville være vondt for å fange meg. "

Han la til: "Jeg har vunnet scenen, jeg er i andre overall, kanskje i morgen blir det den gule trøyen. Jeg ønsket å ta jerseyen, men Thomas (Voeckler) overrasket alle, det er flott for sykling."

Mark Cavendish var en av en gruppe på 80 ryttere for å pådra seg en straff for å krysse linjen etter 35 min 40sec kuttet av tiden bak Schleck, men Isle of Man rytteren holdt fortsatt på den grønne poengjerseyen.

Fredagens 19. etasje er en 109,5 km tur fra Modane til Alpe d'Huez og har en annen klatre opp Galibier.

Fase resultater

1. Andy Schleck (LUX / LEO) 6h07min 56sec

2. Frank Schleck (LUX / LEO) klokka 2:07.

3. Cadel Evans (AUS / BMC) 2:15.

4. Ivan Basso (ITA / LIQ) 2:18.

5. Thomas Voeckler (FRA / EUC) 2:21.

6. Pierre Rolland (FRA / EUC) 2:27.

7. Damiano Cunego (ITA / LAM) 2:33.

8. Rein Taaramae (EST / COF) 3:22.

9. Tom Danielson (USA / GRM) 3:25.

10. Ryder Hesjedal (CAN / GRM) 3:31.

11. Maxim Iglinskiy (KAZ / AST) 3:35.

12. Christian Vande Velde (USA / GRM) 3:38.

13. Haimar Zubeldia (ESP / RSH) 3:44.

14. Jelle Vanendert (BEL / OLO) 3:50.

15. Alberto Contador (ESP / SAX) 3:50.

16. Jean Christophe Peraud (FRA / ALM) 3:55.

17. Hubert Dupont (FRA / ALM) 4:07.

18. Samuel Sanchez (ESP / EUS) 4:42.

19. Nicolas Roche (IRL / ALM) 4:58.

20. Jérome Coppel (FRA / SAU) 5:07.

21. Robert Gesink (NED / RAB) 5:35.

22. Kevin De Weert (BEL / QST) 5:35.

23. Vladimir Gusev (RUS / KAT) 6:53.

24. Arnold Jeannesson (FRA / FDJ) 7:01.

25. Rob Ruijgh (NED / VAC) 7:25.

26. Geraint Thomas (GBR / SKY) 7:31.

27. Rigoberto Uran (COL / SKY) 7:31.

28. Egor Silin (RUS / KAT) 7:44.

29. Vladimir Karpets (RUS / KAT) 9:17.

30. David Arroyo (ESP / MOV) 9:17.

31. Gianni Meersman (BEL / FDJ) 10:33.

32. Xavier Zandio (ESP / SKY) 11:17.

33. Sylvester Szmyd (POL / LIQ) 12:21.

34. Daniel Navarro (ESP / SAX) 13:37.

35. Maxime Monfort (BEL / LEO) 14:06.

36. Christophe Riblon (FRA / ALM) 14:20.

37. Chris Anker Sörensen (DEN / SAX) 14:45.

38. Gorka Izagirre (ESP / EUS) 15:53.

39. Johnny Hoogerland (NED / VAC) 17:23.

40. Gorka Verdugo (ESP / EUS) 17:32.

41. Dries Devenyns (BEL / QST) 18:18.

42. Peter Velits (SVK / HTC) 18:25.

43. Thomas DE GEN (BEL / VAC) 19:12.

44. Remy Di Gregorio (FRA / AST) 20:08.

45. Imanol Erviti (ESP / MOV) 20:29.

46. ​​Steve Morabito (SWI / BMC) 20:29.

47. Maartens Tjallingii (NED / RAB) 20:43.

48. Anthony Charteau (FRA / EUC) 20:43.

49. David Loosli (SUI / LAM) 21:27.

50. Joost Posthuma (NED / LEO) 21:51.

51. Matteo Bono (ITA / LAM) 22:29.

52. Egoi Martinez (ESP / EUS) 26:21.

53. Markel Irizar (ESP / RSH) 27:39.

54. Amaël Moinard (FRA / BMC) 28:18.

55. Brent Bookwalter (USA / BMC) 28:33.

56. Jesus Hernandez (ESP / SAX) 28:38.

57. Ruben Perez Moreno (ESP / EUS) 31:02.

58. Pablo Urtasun (ESP / EUS) 31:10.

59. José Joaquin Rojas (ESP / MOV) 31:17.

60. Carlos Barredo (ESP / RAB) 31:17.

61. Stuart O'Grady (AUS / LEO) 31:17.

62. Maxime Bouet (FRA / ALM) 31:17.

63. Levi Leipheimer (USA / RSH) 31:17.

64. Jens Voigt (GER / LEO) 31:17.

65.Laurens Ten Dam (NED / RAB) 31:17.

66. Andrej Zeits (KAZ / AST) 31:17.

67. Yannick Talabardon (FRA / SAU) 31:17.

68. Lieuwe Westra (NED / VAC) 31:17.

69. Dmitriy Fofonov (KAZ / AST) 31:17.

70. Fabrice Jeandesboz (FRA / SAU) 31:17.

71. Michael Schär (SUI / BMC) 31:17.

72. George Hincapie (USA / BMC) 31:17.

73. Roman Kreuziger (CZE / AST) 31:17.

74. Ivan Santaromita (ITA / BMC) 31:17.

75. Yury Trofimov (RUS / KAT) 31:17.

76. David Moncoutié (FRA / COF) 31:17.

77. Ramunas Navardauskas (LTU / GRM) 31:17.

78. Julian Dean (NZL / GRM) 31:17.

79. Sergio Paulinho (POR / RSH) 31:17.

80. Richie Porte (AUS / SAX) 33:44.

81. Arthur Vichot (FRA / FDJ) 35:40.

82. Mickael Delage (FRA / FDJ) 35:40.

83. Bernhard Eisel (AUT / HTC) 35:40.

84. Linus Gerdemann (GER / LEO) 35:40.

85. Sandy Casar (FRA / FDJ) 35:40.

86. Christian Knees (GER / SKY) 35:40.

87. Daniel Oss (ITA / LIQ) 35:40.

88. Sebastian Lang (GER / OLO) 35:40.

89. Rui Costa (POR / MOV) 35:40.

90. Jürgen Roelandts (BEL / OLO) 35:40.

91. Sylvain Chavanel (FRA / QST) 35:40.

92. Sébastien Turgot (FRA / EUC) 35:40.

93. André Greipel (GER / OLO) 35:40.

94. Manuel Quinziato (ITA / BMC) 35:40.

95. Audrey Amador (CRC / MOV) 35:40.

96. Mark Cavendish (GBR / HTC) 35:40.

97. Fabian Cancellara (SUI / LEO) 35:40.

98. Perrig Quemeneur (FRA / EUC) 35:40.

99. Andriy Grivko (UKR / AST) 35:40.

100. Grega Bole (SLO / LAM) 35:40.

101. Simon Gerrans (AUS / SKY) 35:40.

102. Sébastien Hinault (FRA / ALM) 35:40.

103. Cyril Gautier (FRA / EUC) 35:40.

104. Marco Marcato (ITA / VAC) 35:40.

105. Tony Gallopin (FRA / COF) 35:40.

106. Ivan Gutierrez (ESP / MOV) 35:40.

107. Tony Martin (GER / HTC) 35:40.

108. Jeremie Galland (FRA / SAU) 35:40.

109. Matthew Goss (AUS / HTC) 35:40.

110. Jimmy Engoulvent (FRA / SAU) 35:40.

111. Mark Renshaw (AUS / HTC) 35:40.

112. Tejay Van Garderen (USA / HTC) 35:40.

113. Grischa Niermann (GER / RAB) 35:40.

114. Alessandro Petacchi (ITA / LAM) 35:40.

115. Denys Kostyuk (UKR / LAM) 35:40.

116. Danilo Hondo (GER / LAM) 35:40.

117. Blel Kadri (FRA / ALM) 35:40.

118. David Millar (GBR / GRM) 35:40.

119. Alessandro Vanotti (ITA / LIQ) 35:40.

120. Adriano Malori (ITA / LAM) 35:40.

121. Alan Perez Lezaun (ESP / EUS) 35:40.

122. Paolo Longo Borghini (ITA / LIQ) 35:40.

123. Juan Antonio Flecha (ESP / SKY) 35:40.

124. Thor Hushovd (NOR / GRM) 35:40.

125. Benjamin Noval (ESP / SAX) 35:40.

126. Luis Leon Sanchez (ESP / RAB) 35:40.

127. Maciej Paterski (POL / LIQ) 35:40.

128. Addy Engels (NED / QST) 35:40.

129. Anthony Delaplace (FRA / SAU) 35:40.

130. Jérôme Pineau (FRA / QST) 35:40.

131. Kristjan Koren (SLO / LIQ) 35:40.

132. Bauke Mollema (NED / RAB) 35:40.

133. Philippe Gilbert (BEL / OLO) 35:40.

134. Tomas Vaitkus (LTU / AST) 35:40.

135. Fabio Sabatini (ITA / LIQ) 35:40.

136. Bjorn Leukemans (BEL / VAC) 35:40.

137. Jeremy Roy (FRA / FDJ) 35:40.

138. Romain Zingle (BEL / COF) 35:40.

139. Lars Ytting Bak (DEN / HTC) 35:40.

140. Jakob Diemer Fuglsang (DEN / LEO) 35:40.

141. Nicki Sörensen (DEN / SAX) 35:40.

142. Julien El Farès (FRA / COF) 35:40.

143. Edvald Boasson Hagen (NOR / SKY) 35:40.

144. Francisco Ventoso (ESP / MOV) 35:40.

145. Tristan Valentin (FRA / COF) 35:40.

146. Samuel Dumoulin (FRA / COF) 35:40.

147. Mikhail Ignatiev (RUS / KAT) 35:40.

148. Arnaud Coyot (FRA / SAU) 35:40.

149. Gerald Ciolek (GER / QST) 35:40.

150. Ben Swift (ENG / SKY) 35:40.

151. Brian Vandborg (DEN / SAX) 35:40.

152. Fabio-Leonardo Duque (COL / COF) 35:40.

153. Sébastien Minard (FRA / ALM) 35:40.

154. Anthony Roux (FRA / FDJ) 35:40.

155. Tyler Farrar (USA / GRM) 35:40.

156. Danny Pate (USA / HTC) 35:40.

157. Vincent Jérôme (FRA / EUC) 35:40.

158. Michael Buffaz (FRA / COF) 35:40.

159. Maciej Bodnar (POL / LIQ) 35:40.

160. Matteo Tosatto (ITA / SAX) 35:40.

161. Jonathan Hivert (FRA / SAU) 35:40.

162. Yohann Gene (FRA / EUC) 35:40.

163. Dmitry Muravyev (KAZ / RSH) 35:40.

164. Niki Terpstra (NED / QST) 35:40.

165. Marcus Burghardt (GER / BMC) 35:40.

166. Borut Bozic (SLO / VAC) 35:40.

167. Laurent Mangel (FRA / SAU) 35:40.

168. Marcel Sieberg (GER / OLO) 35:40.

. Leonardo Bertagnolli (ITA / LAM) Pensjonert

Samlet Stilling

1. Thomas Voeckler (FRA / EUC) 79h34min 06sec

2. Andy Schleck (LUX / LEO) klokka 0:15.

3. Frank Schleck (LUX / LEO) 1:08.

4. Cadel Evans (AUS / BMC) 1:12.

5. Damiano Cunego (ITA / LAM) 3:46.

6. Ivan Basso (ITA / LIQ) 3:46.

7. Alberto Contador (ESP / SAX) 4:44.

8. Samuel Sanchez (ESP / EUS) 5:20.

9. Tom Danielson (USA / GRM) 7:08.

10. Jean Christophe Peraud (FRA / ALM) 9:27.

11. Rein Taaramae (EST / COF) 9:36.

12. Pierre Rolland (FRA / EUC) 10:09.

13. Kevin De Weert (BEL / QST) 11:21.

14. Haimar Zubeldia (ESP / RSH) 12:01.

15. Rigoberto Uran (COL / SKY) 12:46.

16. Jelle Vanendert (BEL / OLO) 13:08.

17. Jérome Coppel (FRA / SAU) 15:30.

18. Arnold Jeannesson (FRA / FDJ) 15:32.

19. Nicolas Roche (IRL / ALM) 16:43.

20. Rob Ruijgh (NED / VAC) 20:05.

21. Christian Vande Velde (USA / GRM) 23:06.

22. Ryder Hesjedal (CAN / GRM) 23:19.

23. Vladimir karper (RUS / KAT) 25:38.

24. Vladimir Gusev (RUS / KAT) 25:59.

25.Peter Velits (SVK / HTC) 28:10.

26. Hubert Dupont (FRA / ALM) 31:52.

27. Gorka Verdugo (ESP / EUS) 33:56.

28. Maxime Monfort (BEL / LEO) 35:16.

29. Sandy Casar (FRA / FDJ) 43:52.

30. Geraint Thomas (GBR / SKY) 48:53.

31. Yury Trofimov (RUS / KAT) 50:10.

32. Robert Gesink (NED / RAB) 52:25.

33. Philippe Gilbert (BEL / OLO) 55:42.

34. Levi Leipheimer (USA / RSH) 58:30.

35. Egoi Martinez (ESP / EUS) 59:46.

36. Chris Anker Sörensen (DEN / SAX) 1h00: 16.

37. David Arroyo (ESP / MOV) 1h00: 55.

38. Andrej Zeits (KAZ / AST) 1h03: 32.

39. Dries Devenyns (BEL / QST) 1h04: 47.

40. Yannick Talabardon (FRA / SAU) 1h05: 38.

41. Tony Martin (GER / HTC) 1h07: 09.

42. Xavier Zandio (ESP / SKY) 1h07: 13.

43. Carlos Barredo (ESP / RAB) 1h08: 42.

44. Julien El Farès (FRA / COF) 1h10: 20.

45. David Moncoutié (FRA / COF) 1h10: 56.

46. ​​Cyril Gautier (FRA / EUC) 1h11: 03.

47. Sylvester Szmyd (POL / LIQ) 1h12: 31.

48. Remy Di Gregorio (FRA / AST) 1h13: 47.

49. Steve Morabito (SUI / BMC) 1h16: 05.

50. Daniel Navarro (ESP / SAX) 1h23: 57.

51. Jérôme Pineau (FRA / QST) 1h24: 20.

52. George Hincapie (USA / BMC) 1h25: 03.

53. Edvald Boasson Hagen (NOR / SKY) 1h27: 05.

54. Anthony Charteau (FRA / EUC) 1h27: 18.

55. Linus Gerdemann (GER / LEO) 1h29: 59.

56. Maxime Bouet (FRA / ALM) 1h30: 18.

57. Luis Leon Sanchez (ESP / RAB) 1h30: 31.

58. Christophe Riblon (FRA / ALM) 1h30: 40.

59. Jakob Diemer Fuglsang (DEN / LEO) 1h31: 10.

60. Thor Hushovd (NOR / GRM) 1h33: 45.

61. Laurens ten Damme (NED / RAB) 1h34: 09.

62. Amaël Moinard (FRA / BMC) 1h40: 14.

63. Jens Voigt (GER / LEO) 1h40: 29.

64. Egor Silin (RUS / KAT) 1h40: 31.

65. David Loosli (SUI / LAM) 1h41: 50.

66. Ruben Perez Moreno (ESP / EUS) 1h42: 09.

67. Sylvain Chavanel (FRA / QST) 1h42: 24.

68. Maciej Paterski (POL / LIQ) 1h42: 40.

69. Gorka Izagirre (ESP / EUS) 1h46: 53.

70. David Millar (GBR / GRM) 1h47: 29.

71. Grischa Niermann (GER / RAB) 1h48: 09.

72. Christian Knees (GER / SKY) 1h48: 46.

73. Tony Gallopin (FRA / COF) 1h50: 08.

74. Johnny Hoogerland (NED / VAC) 1h52: 14.

75. Thomas DE GEN (BEL / VAC) 1h53: 28.

76. José Joaquin Rojas (ESP / MOV) 1h53: 46.

77. Bauke Mollema (NED / RAB) 1h55: 38.

78. Tejay Van Garderen (USA / HTC) 1h56: 49.

79. Richie Porte (AUS / SAX) 1h57: 26.

80. Ivan Santaromita (ITA / BMC) 1h57: 42.

81. Markel Irizar (ESP / RSH) 1h59: 44.

82. Sergio Paulinho (POR / RSH) 2h00: 06.

83. Imanol Erviti (ESP / MOV) 2h00: 18.

84. Marco Marcato (ITA / VAC) 2h00: 29.

85. Jürgen Roelandts (BEL / OLO) 2h01: 20.

86. Stuart O'Grady (AUS / LEO) 2h01: 35.

87. Bjørn Leukemans (BEL / VAC) 2h02: 40.

88. Adriano Malori (ITA / LAM) 2h04: 26.

89. Alan Perez Lezaun (ESP / EUS) 2h05: 32.

90. Gianni Meersman (BEL / FDJ) 2h08: 00.

91. Nicki Sörensen (DEN / SAX) 2h09: 24.

92. Jeremy Roy (FRA / FDJ) 2h12: 23.

93. Matteo Bono (ITA / LAM) 2h14: 02.

94. Maartens Tjallingii (NED / RAB) 2h14: 23.

95. Kristjan Koren (SLO / LIQ) 2h16: 20.

96. Rui Costa (POR / MOV) 2h16: 46.

97. Arthur Vichot (FRA / FDJ) 2h18: 29.

98. Daniel Oss (ITA / LIQ) 2h19: 21.

99. Ivan Gutierrez (ESP / MOV) 2h19: 38.

100. Maxim Iglinskiy (KAZ / AST) 2h20: 55.

101. Michael Schär (SUI / BMC) 2h21: 10.

102. Juan Antonio Flecha (ESP / SKY) 2h21: 20.

103. Dmitriy Fofonov (KAZ / AST) 2h22: 02.

104. Jesus Hernandez (ESP / SAX) 2h22: 52.

105. Alessandro Petacchi (ITA / LAM) 2h24: 13.

106. Joost Posthuma (NED / LEO) 2h25: 38.

107. Simon Gerrans (AUS / SKY) 2h25: 58.

108. Jonathan Hivert (FRA / SAU) 2h26: 02.

109. Danilo Hondo (GER / LAM) 2h29: 10.

110. Sébastien Hinault (FRA / ALM) 2h31: 05.

111. Anthony Roux (FRA / FDJ) 2h31: 27.

112. Roman Kreuziger (CZE / AST) 2h31: 38.

113. Sebastian Lang (GER / OLO) 2h31: 40.

114. Benjamin Noval (ESP / SAX) 2h33: 51.

115. Manuel Quinziato (ITA / BMC) 2h34: 33.

116. Brent Bookwalter (USA / BMC) 2h34: 45.

117. Tristan Valentin (FRA / COF) 2h36: 18.

118. Sébastien Turgot (FRA / EUC) 2h39: 08.

119. Matteo Tosatto (ITA / SAX) 2h39: 09.

120. Laurent Mangel (FRA / SAU) 2h39: 13.

121. Fabio-Leonardo Duque (COL / COF) 2h42: 02.

122. Brian Vandborg (DEN / SAX) 2h42: 05.

123. Fabian Cancellara (SUI / LEO) 2h42: 38.

124. Michael Buffaz (FRA / COF) 2h42: 44.

125. Mark Cavendish (GBR / HTC) 2h43: 19.

126. Paolo Longo Borghini (ITA / LIQ) 2h43: 48.

127. Alessandro Vanotti (ITA / LIQ) 2h44: 05.

128. Borut Božic (SLO / VAC) 2h44: 15.

129. Mickael Delage (FRA / FDJ) 2h44: 35.

130. Grega Bole (SLO / LAM) 2h44: 53.

131. Jeremie Galland (FRA / SAU) 2h45: 16.

132. Dmitry Muravyev (KAZ / RSH) 2h46: 42.

133. Ben Swift (GBR / SKY) 2h47: 42.

134. Lieuwe Westra (NED / VAC) 2h48: 25.

135. Francisco Ventoso (ESP / MOV) 2h48: 56.

136. Anthony Delaplace (FRA / SAU) 2h49: 17.

137. Fabrice Jeandesboz (FRA / SAU) 2h50: 02.

138. Marcel Sieberg (GER / OLO) 2h50: 52.

139. Tomas Vaitkus (LTU / AST) 2h51: 09.

140. Sébastien Minard (FRA / ALM) 2h51: 35.

141. Matthew Goss (AUS / HTC) 2h53: 33.

142. Niki Terpstra (NED / QST) 2h54: 37.

143. Andriy Grivko (UKR / AST) 2h56: 17.

144. Julian Dean (NZL / GRM) 2h57: 27.

145. Addy Engels (NED / QST) 2h57: 41.

146. Blel Kadri (FRA / ALM) 2h58: 06.

147. Gerald Ciolek (GER / QST) 2h59: 04.

148. Arnaud Coyot (FRA / SAU) 2h59: 22.

149.Denys Kostyuk (UKR / LAM) 2h59: 28.

150. Mikhail Ignatiev (RUS / KAT) 3h01: 10.

151. Romain Zingle (BEL / COF) 3h02: 14.

152. André Greipel (GER / OLO) 3h04: 14.

153. Maciej Bodnar (POL / LIQ) 3h04: 23.

154. Lars Ytting Bak (DEN / HTC) 3h04: 34.

155. Yohann Gene (FRA / EUC) 3h07: 34.

156. Tyler Farrar (USA / GRM) 3h07: 37.

157. Bernhard Eisel (AUT / HTC) 3h07: 46.

158. Jimmy Engoulvent (FRA / SAU) 3h07: 59.

159. Pablo Urtasun (ESP / EUS) 3h08: 39.

160. Ramunas Navardauskas (LTU / GRM) 3h08: 54.

161. Mark Renshaw (AUS / HTC) 3h12: 23.

162. Samuel Dumoulin (FRA / COF) 3h12: 47.

163. Perrig Quemeneur (FRA / EUC) 3h13: 13.

164. Marcus Burghardt (GER / BMC) 3h13: 48.

165. Vincent Jérôme (FRA / EUC) 3h16: 50.

166. Danny Pate (USA / HTC) 3h18: 45.

167. Audrey Amador (CRC / MOV) 3h24: 15.

168. Fabio Sabatini (ITA / LIQ) 3h26: 21.

Poeng:

1. Mark Cavendish (GBR / HTC) 320 pts

2. José Joaquin Rojas (ESP / MOV) 285

3. Philippe Gilbert (BEL / OLO) 250

4. Thor Hushovd (NOR / GRM) 235

5. Cadel Evans (AUS / BMC) 180

6. Edvald Boasson Hagen (NOR / SKY) 173

7. André Greipel (GER / OLO) 170

8. Tyler Farrar (USA / GRM) 141

9. Mickael Delage (FRA / FDJ) 122

10. Jeremy Roy (FRA / FDJ) 107

King of Mountains:

1. Jelle Vanendert (BEL / OLO) 74 poeng

2. Samuel Sanchez (ESP / EUS) 72

3. Andy Schleck (LUX / LEO) 70

4. Frank Schleck (LUX / LEO) 56

5. Cadel Evans (AUS / BMC) 50

6. Jeremy Roy (FRA / FDJ) 45

7. Maxim Iglinskiy (KAZ / AST) 40

8. Sylvain Chavanel (FRA / QST) 38

9. Johnny Hoogerland (NED / VAC) 38

10. Ivan Basso (ITA / LIQ) 32

Lagstadiet:

1. Garmin 18h34: 22.

2. AG2R La Mondiale klokka 2:26.

3. Leopard 5:39.

4. Katusha 13:20.

5. Europcar 14:57.

Totalt lag:

1. Garmin 238h16: 08.

2. AG2R La Mondiale kl. 10.30.

3. Leopard 11:06.

4. Katusha 28:42.

5. Europcar 29:21.

6. Sky 39:26.

7. Euskaltel 42:26.

8. Saxo Bank 4h06: 27.

9. RadioShack 1h18: 37.

10. FDJ 1h18: 49.

11. Cofidis 1h26: 57.

12. Hurtig trinn 1h34: 18.

13. BMC 1h44: 07.

14. Vacansoleil 1h48: 01.

15. Astana 1h50: 43.

16. Liquigas 2h00: 03.

17. Rabobank 2h00: 30.

18. Omega Pharma 2h06: 30.

19. Saur - Sojasun 2h12: 25.

20. Lampre 2h26: 35.

21. HTC 2h29: 24.

22. Movistar 3h00: 03.

Beste unge ryttere (scenen):

1. Pierre Rolland (FRA / EUC) 6h10: 23.

2. Rein Taaramae (EST / COF) klokka 0:55.

3. Jérome Coppel (FRA / SAU) 2:40.

4. Robert Gesink (NED / RAB) 3:08.

5. Arnold Jeannesson (FRA / FDJ) 4:34.

Beste unge ryttere (totalt):

1. Rein Taaramae (EST / COF) 79h43: 42.

2. Pierre Rolland (FRA / EUC) klokka 0:33.

3. Rigoberto Uran (COL / SKY) 3:10.

4. Jérome Coppel (FRA / SAU) 5:54.

5. Arnold Jeannesson (FRA / FDJ) 5:56.

6. Rob Ruijgh (NED / VAC) 10:29.

7. Geraint Thomas (GBR / SKY) 39:17.

8. Robert Gesink (NED / RAB) 42:49.

9. Andrej Zeits (KAZ / AST) 53:56.

10. Cyril Gautier (FRA / EUC) 1h01: 27.

Aggressivitet (scene):

Andy Schleck (LUX / LEO)

Legg Igjen Din Kommentar